Univerzitnění

Znalí vědí, že jsem byla, ke své neskutečné radosti, přijata na filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Ze tří oborů, které jsem si zvolila, jsem se dostala na všechny a ač jsem dlouho váhala a nespočetněkrát změnila rozhodnutí, nakonec se mou společnicí do budoucích let stala germanistika.

Oficiálně se stanu studentem vysokoškolákem 29. srpna, kdy mám zápis, od 12.září budu nastěhovaná na koleji a 19. téhož měsíce mi začínají přednášky. Těším se tak, že to ani slovy nejde popsat.

Kolej mám zarezervovanou už nějaký ten pátek. Nakonec jsem se rozhodla pro Generála Svobody na ulici Šmeralova (cca. 15 min. pěšky od centra), kde budu sdílet pokoj s dalšími dvěma dívčinami. Číslo pokoje se mi úplně sdílet nechce, ale je to čtvrté a tedy i nejvyšší patro. Budu-li mít tu smůlu na hlučné sousedy, určitě to nebude nademnou, což osobně považuji za nejhorší.
V budově byl měl být výtah, ale i kdyby nebyl, menší rozcvička ráno a večer a kdykoliv mezitím mi neuškodí. Podařilo se mi už najít obě mé spolubydlící. První jsem objevila ve skupině budoucích Upoláků už před asi třemi týdny, ale naše konverzace byla poněkud vlažná a stručná...
Druhou jsem našla před dvěma týdny a ačkoliv jsme se ještě nesetkaly, už je mi velmi sympatická.
Po úspěšném schválení rezervace, jsem zaplatila ubytovací kauci, která činí 1 500Kč a následně jsem měla čtrnáct dní na to, abych podepsala smlouvu. Neučinila jsem tak, jelikož jsem neměla kdy jet do Olomouce a tak jsem místo toho napsala podle instrukcí na oficiálních stránkách email, na který jsem však neobdržela žádnou odpověď. Rozhodla jsem se tedy kontaktovat přímo referentku kolejí a tak jsem se dozvěděla, že smlouvu mohu podepsat kdykoliv do konce měsíce srpna. A to už jsem se bála, aby mě neposlali do temných  míst...
Kolej mám z nás tří zarezervovanou od nejbližšího termínu já, což, jak doufám, znamená, že si vyberu postel... Pokud by to bylo tak, že budeme mít tři klasické postele, ani by mi o to tolik nešlo, ale kdyby byla jen jedna samostatná postel a jednou dvoupatrová, tak bych se rvala, kousala a škrábala...
Těším se, až si budu moct svou část pokoje trochu vyperličkovat a doufám, že výše zmíněné dámy nejsou bordelářky.
zdroj fotografie: http://www.skm.upol.cz/koleje/generala-svobody/kolej-generala-svobody-fotografie/
zdroj fotografie: http://www.skm.upol.cz/koleje/generala-svobody/kolej-generala-svobody-fotografie/

zdroj fotografie: http://www.skm.upol.cz/koleje/generala-svobody/kolej-generala-svobody-fotografie/
zdroj fotografie: http://www.skm.upol.cz/koleje/generala-svobody/kolej-generala-svobody-fotografie/
Jelikož jsem se rozhodla pro Univerzitu v cizím městě, čeká mě nezbytné hledání práce, abych uhradila jinak nadbytečné výdaje (kolejné, cestovní úhrady). Předpokládám, že nebudu mít štěstí na nějaký supr čupr job, který bych mohla vykonávat z tepla svého dočasného domova a tak to vidím na ranní úklid nějaké hospody a odpolední a víkendovou práci v nějaké jiné hospodě.

29. srpna mě, jak už jsem psala, čeká zápis ke studiu. Spolu s jednou ze spolubydlících (s tou sympatickou) ho máme ve stejnou hodinu (obě jsem na fildě, obě máme filologie), takže to vidím na nějaké to kafčo.
12. září už se můžu stěhovat na kolej a 16. bych měla mít Orientation Day pořádaný studenty UPOLu. Čekám jen až mi přijde faktura.
15. září se nastěhuje sympatičtější ze dvou spolubydel, 18. ta druhá a 19. začínají přednášky, přičemž rozvrhy si vytváříme od 6. stejného měsíce.

Bude to perný měsíc, ale nemám strach ani nejsem nervózní. Tohle jsem si přece přála tak dlouho. Konečně okusím vysokoškolský život plný fast foodů z obou stran pultu, pozdního chození do postele a brzkého vstávání a pokoušení se nacpat si pod hordou skript a výpisků něco do hlavy.

Sami se chystáte k životu na koleji nebo jste si ho už vyzkoušeli? Máte zkušenosti jak s kolejí, tak s privátem? Napište mi o tom do komentářů!

5 comments

 1. Uhm, včera večer mi spadl net, tak nevím, jestli se komentář odeslal. Jestli jo, tak prosím tenhle ignoruj. :D Jestli ne, napíšu ho znovu. :D

  ReplyDelete
 2. S životem na kolejích zkušenost nemám, ale kamarádka si ty olomoucké chválila. Nevím, Jestli přímo tyhle, říkala, že na výběr je z hodně areálů. 4. patro je tak akorát a že nad tebou nikdo nebude - to máš pravdu, to je výhodná pozice. :)
  Držím palce v uzmutí nejlepší postele a přeju hlavně štěstí na spolubydlící! :)

  ReplyDelete
 3. Je hezké, že se tak těšíš :-) Přeju ať se ti na škole líbí a ať máš fajn spolubydlící na koleji :-)

  ReplyDelete
 4. Stojím před něčím podobným. Sice jsem si nevybrala život na koleji, ale dojíždění. Moc se na kolej necítím i když nepopírám, že to může být fajn. Držím palce, ať jsou spolubydlící samé fajn baby!
  V září mám také zápisy, rozvrhy a podobné volovinky, tak se taky trochu bojím :D. Řeším teď dilema seznamovacího kurzu. Jet/nejet? :D
  Julie
  hroznetajne.pise.cz

  ReplyDelete
 5. Doufám, že ti to vyjde a budeš mít příjemné spoludbydlící (nejlépe takové, se kterými se shodnete v tom, co jíte, ale zase si nevyžerete navzájem lednici :D), se kterými si padneš do noty. A za dobrou postelí bych si stála! Stejně tam budeš první, tak není co řešit, no ne? :D
  Hodně štěstí na vysoké!

  ReplyDelete

Děkuji za komentář. Doufám, že se článek líbil a opět se uvidíme.