Broadchurch

Jelikož se blíží premiéra třetí série bezpochyby jednoho z nejlepších krimi seriálů, jaké jsem kdy viděla (a že jsem jich viděla hodně), je na čase ho představit těm z vás, jejichž pozornosti do této doby unikal.

Broadchurch je britské televizní drama poprvé vysílané na programu ITV v roce 2013. Jeho autorem je Chris Chibnall (Torchwood, Doctor Who). Hlavních rolí detektiva inspektora Aleca Hardy a detektiva seržanta Ellie Miller se ujmuli David Tennant (Doctor Who, Jessica Jones) a Olivia Colman (The Night Manager). Shrnutí 
(bez spoilerů)

První série (trailer) se zaměřuje na jedenáctiletého Dannyho Latimera, jehož vražda doslova obrátí životy všech lidí v pobřežním městečku Broadchurch. V průběhu osmi epizod sledujeme dopad této tragédie nejen na rodinu, ale také na vyšetřující detektivy a v neposlední řadě i všechny ostatní, protože podezřelý je každý.
Postupem času vyplouvají na povrch temná tajemství obyvatel tohoto na první pohled idilického městečka. Až do poslední chvíle není jasné, kdo je vlastně vrahem a o to větší dojem ve vás zanechá poslední epizoda, v níž do sebe konečně zapadnou všechny dílky skládačky.Druhá série (trailer) navazuje na první se začínajícím procesem s Dannyho vrahem a rovněž s sebou přináší nová tajemství. Dozvídáme se více o minulosti DI Hardyho a jeho posledním případu před Broadchurch, Sandbrook, který zůstal kvůli selhání jednoho z detektivů neuzavřen.
Ačkoliv byl Hardy zbaven služby, nehodlá se vzdát a dál pokračuje ve vyšetřování případu, který ho připravil o rodinu, zdraví a málem i o rozum. S vyšetřováním mu, z počátku neochotně, pomáhá bývalá kolegyně Ellie Miller.


Třetí série, jejíž premiéra byla stanovena na 27. února tohoto roku, se odehrává tři roky po poslední sérii. Opět se setkáváme s Davidem Tennantem a Olivií Colman v rolích detektivů Hardyho a Millerové, kteří tentokrát vyšetřují závažné sexuální napadení. Třetí série by měla být finální.Informační minimum
Pár informací pro ty z vás, kteří si v britské filmové scéně připadají jako ryba na suchu.


David Tennant (45) je oceňovaný britský herec skotského původu. Mohli jste jej zaregistrovat jako Bartyho Skrka juniora ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár, ale největší slávu získal díky roli desátého doktora v britské scifi sérii Doctor Who. Z dalších doporučuji například 4 dílnou série Single Father nebo What We Did On Our Holiday, z americké produkce potom Marvelovu Jessicu Jones, kde ztvárnil padoucha Kilgravea nebo Noc Hrůzy (Fright Night). Tennant je doma nejen ve filmu, ale také v divadle. Jedním z mých oblíbených je Shakespearovo Moc povyku pro nic (Much Ado About Nothing), kde zazářil spolu s Catherine Tate (skvělá britská komička) a také jeho Hamlet, v němž svým herectvím překonal i Hamleta Juda Law.
Postavu Aleca Hardyho, nerudného detektiva, který si nepamatuje jména (hlavně ta křestní) a prosím a děkuji mu nic neříká, okořenil skotským přízvukem, kterým sice běžně mluví, ale ani zdaleka ne tak výrazně jako v Broadchurch.
Olivia Colman (43) je anglická herečka oceněná několika prestižními cenami (BAFTA, Golden Globe Award). Zaregistrovat jste ji mohli jako Carol Thatcher, dceru Margaret Thatcher v The Iron Lady (Železná lady) po boku Meryl Streep nebo spolu s Tomem Hiddlestonem a Hugh Lauriem jako agentku Angelu Burr v seriálu inspirovaném stejnojmenou knižní předlohou The Night Manager (knihu jsem ještě nedočetla, ale seriál doporučuji všemi deseti). Zajímavostí je, že Colman byla v průběhu natáčení skutečně těhotná. Tvůrci se ji rozhodli i přesto obsadit, jelikož se jim líbila myšlenka, že je agenta Burr (původně muž Leonardo Burr) schopná všecho i v jiném stavu.
Colmanina DS Ellie Miller je žena s velkým srdcem, která se na svět dívá tak trochu přes růžové brýle, ve které však dřímá schopná vyšetřovatelka.

Těšit se můžete také na Davida Bradleyho (školník Filch - Harry Potter), Jamese D'Arcy (Secret Diary of a Call Girl), Arthura Darvilla (Doctor Who), Eve Myles (Torchwood) a další.

 Co dělá Broadchurch vyjímečným?

V první řadě je potřeba vědět, že jakožto člověk, který doslova nasává filmy a seriály rychlostí světla, jsem často kritická a je těžké mě ohromit. Broadchurch se to povedlo a tady jsou důvody proč.
 • Geniální výkony herců. V dnešní době, kdy je televize plná krimi a vražd, je těžké se vcítit do oběti zločinu, popřípadě její rodiny, zvláště, když víte, že to je "jen jako".  Narazím-li na příběh, jehož postavy jsou hluboce psychologicky propracované, mám obrovské štěstí, protože v dnešní době se tvůrci zaměřují spíše na velké, ohromující efekty, než na drobnosti, které ale v závěru tvoří základ všeho. Ovšem, narazím-li zároveň také na herce, kteří dokáží přivést tyto detaily k životu, nemůžu být jako divák spokojenější.
  Herci, kteří pláčou, křičí, hádají se, jejichž mlčení říká více, než všechna slova dohromady, a to vše s až divadelním nádechem, bez zbytečného přehrávání, jsou vzácní.
  Broadchurch opět dokázal, že není třeba hollywoodských hvězd a miliardového rozpočtu. Britská filmová scéna nabízí spoustu vynikajících herců.
 • Fakt, že divák až do konce netuší, kde leží pravda a všechno vám do se zapadne, až když je pravda odhalena dělá Broadchurch o to napínavějším a zábavnějším. Zajímavostí je, že ani sami herci až do konce netušili, kdo je vrahem.
 • Přiznejme si to, máme-li seriál, jehož hlavními postavami jsou dva detektivové opačných pohlaví, dříve či později se spolu vyspí nebo se do sebe zamilují. Tvůrci se často nechají svést přáním fanoušků, aniž by si uvědomili, že tím poškozují vlastní příběh. Ničeho takového se v tomto seriálu nedočkáte.
 • Na závěr musím také zmínit, že mě velmi těší, že postavy nevypadají, jakoby vypadly z photoshopu, ale jako všední lidé.
Gracepoint - To abych nebyla moc sluníčková
Gracepoint je synonymem pro chamtivost. Jelikož Chibnallovi nestačil úspěch Broadchurch a přestože byl vysílán i v americké televizi, rozhodl se natočit remake v americkém zázemí s americkým obsazením. Zřejmě tušíte, že to byl jeden velký propadák.
Gracepoint začíná stejně jako Broadchuch nalezením těla chlapce Dannyho Solana na pláži a... zkrátka, první epizoda je prakticky stejná a to včetně dialogů (jediným rozdílem je americký slang a pochopitelně přízvuk). V následujících devíti dílech se pak děj postupně odklání od Broadchurch.
Když jsem si Gracepoint pustila poprvé, bylo mi po pár minutách natolik trapně, že jsem musela se sledováním přestat, zameditovat si, opít se, vyzvracet se a znovu se opít.
Gracepoint je v podstatě předražená parodie s naprosto nepřesvědčivými hereckými výkony. Z otce Dannyho máte pocit, že ho netrápí smrt syna, ale zácpa a Ellie Miller postrádá jakékoliv charisma. Jediný, koho vzal Chibnall s sebou byl Tennant, který si zahrál Emmeta Carvera, lacinou kopii DI Hardyho s americkým přízvukem. Ačkoliv Tennant sám v Gracepoint věřil a chladné přijmutí diváků vysvětlil v jednom z rozhovorů tak, že po Broadchurch už pro Gracepoint zkrátka nezbylo místo na slunci, já stále trvám na tom, že obsazení bylo mizerné a vůbec celý Gracepoint vidím jako chybu.
Pravda, nebýt Gracepoint, nemohla bych se zasmát nad komenáři pod jeho trailerem, kde se hádali američani se zbytkem světa, čí je to vina.

Faktem zůstává, že jsem Gracepoint viděla až po Broadchurch, takže to bylo jako facka po ránu. Neznat Broadchurch, Gracepoint by byl přijatelný jako další z řady amerických detektivek. Pokud se rozhodnete na něj podívat, rozhodně si podle něj nedělejte názor na Broadchurch a pokud se budete dívat a po shlédnutí Broadchurch, obrňte se.

Závěrečné hodnocení
 Broadchurch ☆☆☆☆
Gracepoint ☆☆☆

Kde sledovat?
Broadchurch i Gracepoint jsou k dispozici na uloz.to s českými titulky, ale já bych vás ráda odkázala na stránku, kde můžete sledovat online, zdarma, bez stahování a navíc s anglickými titulky, pro ty z vás, co si rádi procvičí angličtinu, ale ne vždy rozumí všemu.


V případě kopírování článku uveďte prosím zdroj (!!!), stál mě dost času, děkuji.j: http://untitled.pise.cz/84-the-fall.html

3 comments

 1. Broadchurch znám moc dobře, výborný seriál, moc se těším na třetí sérii. Poté, co jsem se dočetla, že Gracepoint má jiného vraha než Broadchurch, pustila jsem si apoň poslední díl, ale rozuzlení případu v Broadchurch mi přišlo jednoznačně lepší, nemluvě o obsazení, které se tedy v USA fakt nepovedlo, vypadají tam všichni jak modelové (což je obvyklý nešvar amerických seriálů a jeden z hlavních důvodů, proč na americké seriály téměř vůbec nekoukám) a o herectví se taky moc mluvit nedalo, kromě Tennanta, samozřejmě, kterého mi bylo dost líto, že to tam táhne v podstatě sám s takovými "herci". Ještě, že se aspoň moudře rozhodli ten Gracepoint zaříznout už po první sérii.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yay! Jsem ráda, že jsem poznala nějakého Čecha, který má Broadchurch rád. Ráda bych si myslela, že je nás mnohem víc, ale bojím se, že na to dojde, až tomu dají příšerný dabing a pustí to na "kůlu". -.-
   Ono to "zaříznutí" Gracepointu nebylo moc dobrovolné, vzhledem k reakci diváků a především fanoušků Broadchurch. Kdyby to odsoudili jen Britové, tak by se Chibnall možná i pustil do další série, ale když si nevydělá ani i u američanů, kteří si na takovýchhle "výtvorech" vyloženě pochutnávají, tak to už je hodně blbý.
   Je pravda, že David v Gracepointu značně vyčuhoval z řady ostatních "herců", jak ty říkáš, ale obávám se, že to je v závěru irelevantní. Jeden herec, byť sebevíc talentovaný, nedokáže zachránit celý seriál.
   Mimochodem, kdybys někdy toužila se ke Gracepoint vrátit, ale neměla odvahu se dvat od začátku, tak v posledních třech dílech (hlavně v 8 a 9) dosáhl David, dle mého názoru, své osobní Gracepointové špičky. Hlavně se mi líbí scény s Carverovou dcerou.

   Delete
  2. Dcera je v sedmém dílu. Pardon. -.-

   Delete

Děkuji za komentář. Doufám, že se článek líbil a opět se uvidíme.