Tipy a triky pro stěhování a život na koleji #collegelife

Do začátku zimního semestru zbývá jen pár dní a tak jsem pro vás vytvořila seznam tipů, jak si vybrat to pravé místečko ve sdíleném pokoji a také věcí, které se vám budou hodit na koleji (privátu), ale nenapadly by vás, dokud je nezačnete potřebovat.

Ti z vás, kteří se přizpůsobují snadno a moc toho k životu nepotřebují si asi vystačí se sedmero ponožkami a kartáčkem na zuby, ale my ostatní, kteří máme rádi jistý komfort a ke spokojenosti potřebujeme nějaké to pohodlíčko a těch pár extra věcí k vytvoření prostoru, do kterého se rádi vracíme.

Na koleji jsem už druhým rokem, celkem jsem si vyzkoušela dvě koleje a tři různé pokoje. První rok jsem strávila s dvěma holkama, kterým čistota (hrníček od polévky ze sáčku stál na umyvadle sdíleném šesti lidmi asi týden) a takt (bouchání dveřmi, telefonování, rozsvicování světla, když někdo (já) spal, zrovna moc neříkali. Vlastně mám pocit, že slečny vylezly z rovnou z jeskyně.
Pravdou je, že nejsem extrémně přizpůsobivý člověk, ale ten čas strávený na minimálním prostoru s dalšími dvěma lidmi, kteří se rozhodli ještě dříve, než jsme se vůbec poprvé potkali, že se se mnou kamarádit nebudou (právě naopak), mě naučil "ohnout hřbet".

Hádám, že většina z vás už má koleje vybrané a smlouvy podepsané, ale pro příště nebo pokud stále ještě máte tu možnost, je ideální se na pokoj nastěhovat jako první. Ať už budete na koleji trávit většinu času nebo se na ní jen vyspíte, je fajn mít možnost vybrat si (postel, stůl, skříň).
Minulý rok jsem byla na koleji o několik dní dříve, tento rok dokonce o dva týdny. Minulý rok jsem ale ještě nevěděla, po čem koukat. Teď už to vím a vy brzy také!

Na co si dávat pozor při výběru postele, psacího stolu a skříně

Pří výběru postele byste se měli dívat především na polohu okna. Hlavně protože se může stát, že budete  bydlet s člověkem, který má v noci otevřené okno i při mínus deseti a pokud nejste stejného ražení a máte navíc chronickou rýmu (já), budete trpět. Ledový vzduch se sice dostane až k vám, i kdybyste byli od okna tak daleko, jak jen to jde, ale přesto doporučuji vzít tohle v potaz.
Stejně tak by vás mělo zajímat, na kterou světovou stranu je okno situované, tedy jestli budete mít slunce dopoledne nebo odpoledne. Já jsem zažila obojí a hlásím se za odpolední sluníčko. Hlavně proto, že dopoledne jsem buď ve škole nebo spím a když přijdu z noční, chci se vyspat a když mě pak v deset vzbudí žhnoucí slunce, není to ideální. Taky mi vadilo, že odpoledne bývala na východě hodně tmavá. Na druhou stranu v létě je slunce až do večera velmi agresivní a může se tak stát, že se budete vařit zaživa, pokud se rozhodnete pro postel / stůl u (blízko) okna situovaného na západ.
Pokud máte v pokoji poschoďovou postel (u nás na koleji jsou pokoje po třech a některé mají jednu poschoďovku a jednu samostatnou postel), zvažte, jaký jste spáč a jestli se nebudete vracet pozdě v noci. Pokud ano a nebo jste třeba zvyklí vstávat pětkrát za noc na záchod, případně obojí, pak pro vás vrchní palanda není ideální, nemluvě o tom, že budete pravděpodobně budit ostatní spolubydlící.

Jestliže jste v pokoji první, mrkněte i na matrace. Stává se, že různé postele mají různé matrace, některé lepší, některé horší a to je hlavně pro "zádaře" (opět já) podstatný bod.

Co se týče psacího stolu, o tom už jsem se zmiňovala, platí pro něj stejná pravidla jako pro postel. Dávejte si pozor na to, zda máte dost prostoru pro židli, jestli vás nebudou nějak omezovat dveře (ty vstupní do pokoje, od balkónu...). Taky je fajn podívat se, na kterou stranu stůl směřuje, tedy jestli vám při práci na notebooku bude někdo bez problému (byť neúmyslně) koukat přímo do obrazovky nebo budete mít za zády zeď.

Se skříní je to hodně individuální. My například máme šatní skříně na chodbě buňky (jedna buňka má koupelnu společnou pro dva pokoje). Minulý rok jsme měli ještě jednu skříňku o třech úložných prostorech přímo v pokoji, tento rok jsou skříňky (dvě, pro každý pokoj jedna) na chodbě, takže se prostor pro procházení ke skříním podstatně zmenšil. To znamená, že ideální je si vybrat skříň, která je nejblíže ke vstupním dveřím, protože tam budete mít pravděpodobně nejvíce prostoru a nebudete se muset v sedm ráno kolem nikoho protahovat, abyste se mohli obléct.Druhou částí článku je seznam věcí, které je fajn mít s sebou nebo naopak pořídit až na místě.

 Základní potřeby
 • špunty do uší
 • maska na oči
Dvě naprosto nezbytné věci, pokud máte lehký spánek. Jestliže zrovna nechodíte spát pozdě a zároveň nevstáváte brzo (pokud ano, upřímně vás lituji), pak se zcela jistě stane, že váš spánkový / denní režim bude kolidovat s režimy vašich spolubydlících, sousedního pokoje, celé koleje (ano, čas od času se stane, že nějaký debil na druhé straně koleje a dvě patra níž začne ve tři ráno mlátit něčím kovovým do topení a ty trubky to pošlou až do vašich bubínků). Špunty do uší, ať už je budete používat neustále nebo jen příležitostně jsou nutností!
Maska na oči (prosím maska učená pro spánek, nikoliv škraboška či plátky okurek) je fajn, pokud vstáváte později a jste zvyklí na tmu (závěsy na koleji mít nebudete a žaluzie, jak všichni víme jsou na dvě věci) nebo pokud si budete chtít přes den zdřímnout (uhm... já...) a nebo, a to se stát může, jestliže se vám spolubydlící bude při lampičce učit do božího rána.
Masky na oči nejsou drahé a můžou vám během života na koleji podstatně usnadnit život. Masku před koupí vyzkoušejte, jestli vám příliš netlačí na oči (ze začátku trochu tlačit bude), jestli je z prodyšného materiálu a vůbec z jakého materiálu je vyrobená a také jestli hezky drží.
 •  sůl
No není padlá na hlavu? Proč bych s sebou jako měl/a táhnout sůl, když je všude k dostání za pár kaček? No jednoduše proto, že i když jste fanoušek vaření a domací stravy (moje maličkost), nikdy nespotřebujete celý balík soli a na konci roku ji buď vyhodíte nebo povezete zpátky domů. Vyplatí se to také a především těm, kteří nevaří, ale chtějí si čas od času něco posolit... (zeleninu, ránu, pokud jste masochista). Zkrátka ji mějte s sebou!
 • nádobí, příbor, hrnec, pánev,
Tohle platí pro ty z vás, kteří si budou vařit pravidelně, ale i když budete chodit na oběd do menzy, o víkendech je menza zavřená, takže pokud nejste Onassis, abyste každý víkend chodili na oběd do restaurace (fástfůdy se prodraží stejně tak) nebo nejezdíte domů, menší hrnec a lehká pánvička se vám budou hodit. Nádobí a příbor jsou myslím jasné.
 • pantofle
Asi nejnepřekvapivější bod celého seznamu, ale přesto jsem si ho dovolila začlenit. Z hygienických důvodů pravděpodobně nebudete mít na pokoji koberec, ale nějaké to lino, které se sice lépe čistí, ale na druhou stranu láká lidi k tomu, aby si po něm šmatlali v botech na ven (platí především pro teplé, suché měsíce). Sama nejsem z domu zvyklá nosit pantofle, ale také nejsem fanoušek černých šlapek (ano, vím jak to zní) a neustálého vyklepávání prostěradla.
 •  utěrky
 • toaletní papír
 • prášek / gel na praní
 • šitíčko (jehla a nitě)
Utěrky jsem jednou vzala na vyprání a už jsem nepřivezla zpátky a řeknu vám, bylo to peklo. Člověk si neuvědomí, jak moc a často je vlastně potřebuje. Bez utěrky si neutřete ani hrnek. Chcete mít mokrý hrnek? Chcete!?
Toaletní neboli hajzl papír. Věřte mi, když vám říkám, že chcete přijet na kolej alespoň s jednou rolí v kufru.
Prášek nebo prací gel jsou pro ty z vás, co nejezdí pravidelně domů. Moje kolej má čtyři pračky, jejichž využití stojí 40Kč na dvě hodiny, což je asi poloviční cena, kterou by mě stála samoobslužná prádelna a ještě to mám v baráku. A i pokud se nehodláte pouštět do velkého prádla, mít trochu prášku na přeprání fusaklí, když vám najednou dojdou je vždycky fajn. (Jak gel, tak prášek stojí hodně peněz - čím menší, tím dražší).

Věci, které se vyplatí koupit až na místě
(platí hlavně pro ty vás, které nevezou rodičové autem nebo ho sami nevlastníte)

 • šampony, kondicionéry, těžká kosmetika
 • prostředek na mytí nádobí, houbičky
 • koření
Všeobecně cokoliv, co je buďto těžké a nebo hodně levné (ideálně obojí) se vyplácí kupovat až na místě. 
Komfort 
 • povlečení, polštář, deka
 • zrcátko
 • sluchátka s potlačením hluku
 • předložka
Povlečení a prostěradlo mám na koleji v ceně s možností výměny jednou za čtrnáct dní. Já jsem ale ten komfortní typ, o kterém jsem se zmiňovala na začátku a tak mám povlečení vlastní. Jednak je příjemnější a hlavně není ani oranžové ani fialové, což jsou barvy, které nabízí moje kolej.
Polštář je opět individuální věc. Jak už jsem zmiňovala, trpím na záda, ale i na krk, takže mám na koleji polštář z paměťové pěny. Záleží na vás.
Zrcátko, je hlavně u holek asi jasné. Koupelny jsou malé a hlavně ráno je problém se dostat k zrcadlu. Stojací zrcadlo může být lehčí plastové nebo těžší kovové, dobře poslouží obě.
Sluchátka s potlačením hluku (na obalu obvykle označeny anglickým "noise cancelling headphones") jsou dražší, než klasická sluchátka, ale pokud si ty dvě stovky navíc můžete dovolit investovat, stojí to za to. Zvláště, když se rádi učíte při hudbě, budete mít jistotu, že nikoho nerušíte a nikdo neruší vás a ani si při tom nemusíte vypálit díru do hlavy.
Jak už jsem se zmiňovala, většina pokojů bude mít studenou podlahu a taková předložka, kterou si položíte k posteli, takže to první co po ránu ucítíte bude huňaté a teplé ne tvrdé a ledové, vám může změnit život, nebo alespoň vstávání. K přežití to nezbytné není, ale já osobně mám z té svojí radost a stála mě pár kaček.

Extra tipy
 • nalepovací zrcadlo IKEA
 • sáčky na led IKEA
 • korková tabule (popř. tabule na psaní)
 • nalepovací háčky 
 • prkýnko na krájení IKEA
Ne, nejsem sponzorovaná IKEOU (ale bylo by to kůl), já ji prostě jenom žeru. V IKEI koupíte všechno, co si jen můžete pro svou domácnost vysnít. Já mám z IKEI nádobí, povlečení, polštář, dracenu (palma, co není palma, říká strýček Gůgl) a mohla bych pokračovat dále. Pro vás jsem vybrala pár věcí, na které by vaše oko nemuselo automaticky padnout.

Nalepovací zrcadlo je lehoučké, nerozbije se, balení obsahuje oboustranné lepíky, kterými ho připevníte například na vnitřní stranu dveří od šatní skříně. Fajn, protože koleje často nemívají zrcadla, ve kterých se vidíte celí.
Sáčky na led, fajn v teplých měsících. Jsou přeci jen lehčí, než forma a nestojí moc peněz.
Nalepovací háčky koupíte všude (Pepco,... IKEA). Nejlevnější jsou obyč plastové. Hodí se hlavně do koupelny na osušku a ručník. Můj první pokoj háčky neměl a tak se stalo, že mi nádhera z vedlejšího pokoje pověsila večer na mou osušku svoji osušku a já se ráno utírala do mokrého kusu ledu. Nebo si můžete jeden háček nalepit na stranu stolu a na něj si pověsit klíče.
Korková tabule je naprosto úžasná věc, pokud ji máte kam opřít nebo pověsit. Já mám na té svojí zatím jenom fotky na jedné polovině, ale se začátkem školy ji zaplním vzpomínkami, poznámkami a důležitými upomínkami. Korkové tabule jsou k dostaní v různých velikostech (Tesco) a nejsou nijak zvlášť drahé.
Prkýnka na krájení se výrabějí z růných materiálů, já vám doporučuji ta plastová z IKEI. Jsou tenká, lehká, snadno se čistí a dají se ohnout, takže vám nakrájená surovina krásně a bezpečně sjede přímo na pánev.
V IKEI se prodávají po dvou za 40Kč a tak jsem babičce navrhla, že se podělíme napůl, protože mě jedno úplně stačí. V tu chvíli z toho nápadu nebyla právě nadšená, teď je to asi měsíc a babička koupila dalších osm či snad deset balení pro sebe, do práce, pro příbuzné a na svoje dřevěné prkýnko, které používala roky už ani nesáhne.

Může se stát, že článek v budoucnosti doplním nebo zveřejním novou doplněnou verzi, ale to je pro tuto chvíli všechno. 
Snad se vám moje tipy líbily, pokud ano, dejte mi vědět v komentářích, to mě vždycky potěší a povězte mi, bez čeho se neobejdete na koleji vy?

13 comments

 1. Super článek! :) A i pro mě docela aktuální - zrovna se zabydluji na novém bytě a taky bylo třeba si to tu dost zútulnit. Co se nejvíc osvědčilo mně jsou dekorační papíry, takové čtvrtky s potiskem nějakého vzoru - používám je jako tapetu třeba na šuplíky ve stolu, které byly dost oprýskané :) Nebo světýlka z Jysku - mám je já i spolubydlící a vypadají strašně dobře :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji. :) Tak tento rok byteček. Pamatuji si správně, že jsi byla na koleji?
   A ty papíry kupuješ v papírnictvích?
   Světlýlka jsou super věc. Ohromě pokoj zútulní. Když jsem žila v Německu, tak jsem je měla rozvěšené na jedné straně pokoje, ale od té doby jsem je nějak zazdila. Díky za tipy!

   Delete
  2. Jojo, na Fišerkách :) Já je mám z německého Teddyho, ale viděla jsem je i u nás, jen si přesně nepamatuju kde - mám pocit že to byl Tiger, možná Nanu Nana :)

   Delete
  3. :) Teddyho znám. Odtamtud jsem si vždycky přinesla nějakou kravinu za hubičku. :D
   Ouky douky. Určitě se po nich podívám a už vím přesně i na co bych je použila. Super! :)

   Delete
 2. Pokud se vám ale povede ulovit koberec, i starý poděděný, místy propáleny, je to super, ohromně to tu kolej zútulní a může se sedět třeba i na zemi. Na koleji jsem bydlela řadu let a souhlas. :-)

  Jo, a zapsat do závadového listu i ty nejmenší blbosti jako odřená barva na dveřích, neb pokud naštvete kolejbábu, bude si na vás chtít smlsnout a třeba vás to donutí za vaše prachy opravit.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji. Ty jo, tak to jsi mě překvapila. Já jsem minulý rok neměla problém a kromě jedné vyjímky mám se všema kolejbábama moc dobrý vztah, tak snad se mi tohle vyhne.

   Delete
 3. Život na kolejích mě minul, ale i tak díky za tenhle článek jménem všech, kterých se týká. Mně by takový článek v podobné situaci hodně pomohl. :) Korková tabule je super věc, na nástěnku nedám dopustit.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji. Na tenhle článek jsem se chystala dlouho, tak snad bude lidem k užitku. :) Korková tabule je největší vynález lidstva, hned za točenou zmrzlinou. :D

   Delete
 4. Moc dobrý článek pro všechny, co se na kolej chystají. Já teda na koleji nikdy nebyla a vždycky mě ten kolejní život dokonale děsil, ale kdybych na kolej nastupovala, určitě by se mi hodil moc! :-)

  ReplyDelete
 5. Fajn článek! Určitě by se "kolejákům" moc hodil! :-) Já bych stejně život na koleji asi nedala. Můžu naštěstí dojíždět, ale stejně... Obdivuji moje spolužačky, co jsou nuceny takhle bydlet. Vím, že jde o zvyk a asi tě to hodně věcem naučí, ale stejně :D. Býval to dřív můj sen, dneska jsem ráda že na kolej nemusím :D.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Člověka pobyt na koleji naučí hlavně toleranci a přizpůsobivosti, což nejsou vlastnosti, které by se v životě ztratily. Na druhou stranu, chápu lidi, co se kolejím vyhýbají a raději dojíždějí. Já bych teoreticky taky mohla hoďku dojíždět, ale vím, že by mě to vyčerpávalo a navíc zbožňuju Olomouc. :)
   Děkuji za kompliment. Jsem ráda, že článek tváří, jakože i k nečemu bude. :D

   Delete
 6. Velice užitečný článek! Já klasickému kolejnímu životu naštěstí unikla. Na Erasmu jsem sice bydlela na "koleji", ale ve skutečnosti to byl spíše byt, kde jsem bydlela s kamarádkou, a každá jsme měly vlastní velký pokoj. Sdílely jsme spolu jen kuchyň a koupelnu, kterou nám navíc chodila uklízet milá paní uklízečka. :) Jinak od začátku vysoké bydlím ve svém. S ex-přítelem jsme nicméně byli dva v malé garsonce skoro tři roky, takže tu toleranci a přizpůsobivost jsme taky museli zvládnout, a jsem za tuto lekci ráda.

  ReplyDelete

Děkuji za komentář. Doufám, že se článek líbil a opět se uvidíme.